Dział Portalu Section 15
--
PROSZĘ KLIKNĄĆ NA TYTUŁ / FOTOGRAFIĘ/SKAN DANEGO EKSPONATU - KLIKNIĘCIE PODWÓJNE DA POWIĘKSZENIE ZNACZNE
--
--EDUKACJA - Poradniki Genealogiczne, Geneza, Znaczenie i Pochodzenie Nazwisk, Przykłady Badań, Tematy Genealogiczne, Edukacyjne Linki Różne
Nazwiska Tusk i Trump zgodnie z etymologią polską
Zgłaszający Eksponat:Narodowa.pl
podziel się z innymi:
Coś z etymologii i znaczenia nazwisk – czy w istocie istnieją geny nazwisk z cechami charakteru członka rodziny przenoszone na potomków, nawet do współczesnych? To jest tylko propozycja wyjaśnienia z danymi nazwiskami, z pytaniem skierowanym do innych.
–
Nazwiska Tusk i Trump zestawione obok siebie (z przypadku), na bazie etymologii polskiej (nie kaszubskiej, niemieckiej, amerykańskiej, itd. – choć one są równie interesujące), a więc podaję co wynika z moich badań:
–
Nazwisko Tusk: jest wymienione w polskich słownikach etymologicznych, gdzie podaje się, że pochodzi od staropolskiego języka gwarowego ‘tuskać’ – ‘uderzać czymś’, lub ‘tuski’ – ‘sanie robocze’ – a więc przodek związany z jakąś ciekawą profesją, może stolarz, też producent sań? – a więc w cechach charakteru i genach przekazanych potomkom współczesnym – pracowitość i wytrwałość w swoich poczynaniach ; w gałęzi rodzinnych nazwisk od Tusk występujące w polskich archiwach są podane nazwiska: Tuske, Tuski, Tuskiewicz, Tuskowski, Tuszk (a to notowane od 1443 r. – Ziemia Mazowiecka), Tuszka, Tuszkanow, Tuszkiewicz, Tuszko, Tuszków.
–
Co do nazwiska Trump: jest również wymienione w polskich słownikach etymologicznych, w nich kieruje do nazwiska Trompa – a te od niem. n. osobowej Tromp, Trump – a te od śrwniem. (język średnio-wysoko-niemiecki) ‘trumbe’ ‘trumme’ – ‘trąba’ – a więc przodek, który na placu boju i z cech charakteru (też w osobistych genach potomków, które istnieją do dziś) był trębaczem wzywającym do ciągłej, acz najczęściej zbędnej walki, ale być może był to artysta rzemieślnik produkujący pożyteczne i świetne instrumenty muzyczne ; w gałęzi rodzinnych nazwisk od Trump występujące w polskich archiwach są podane nazwiska: Trompus, Trumpa, Trump, Trumpel, Trumpiel, Trumpis, Trumpo, Trumpowski, Trumpus.
–
Już kończę, i tylko proszę bez skojarzeń z imieniem Donald (jeśli tak, wymaga to dokładnych genealogicznych wywodów), to tylko podanie nazwisk spisanych w polskich etymologicznych pracach przydatnych dla badaczy historii swoich rodzin, oraz znaczenia i pochodzenia nazwisk rodowych.
–
Tadeusz Wysocki admin strony Narodowa.pl
–
P.S. Poproszono mnie o dodanie naukowych źródeł tych twierdzeń, bardzo proszę:
Z prac polskich etymologów zaczynem tego wpisu są między innymi: 1. ,,Słownik Staropolskich Nazw Osobowych”, Witold Taszycki (1898-1979) – kierownik zespołu, członkowie: Marta Bobowska-Kowalska, Aleksandra Dudek-Cieślikowa, Zygmunt Klimek, Maria Malec, Kazimierz Rymut, Adam Tarasiewicz, Ludwik Zabrocki (nazwy pochodzenia niemieckiego), oraz liczna grupa asystentów. Słownik w początkach powstawał od 1930 roku na Uniwersytecie Lwowskim. Prace przerwała II Wojna Światowa. Wznowiono pracę w roku 1947 już w Krakowie w Polskiej Akademii Umiejętności, a następnie w Polskiej Akademii Nauk,. Słownik powstawał z pierwszym tomem od lat 1965-1967, wreszcie z tomem 7. ostatnim w 1987 roku. Słownik poświęcony pamięci Jana Łosia – twórcy Polskiej Gramatyki Historycznej i Słownika Staropolskiego. 2. ,,Słownik Etymologiczno-Motywacyjny Staropolskich Nazw Osobowych”, pod redakcją: A. Cieślikowa, M. Malec, K. Rymut, DWN, Kraków, od 2000 roku. 3. ,,Nazwiska Polaków Słownik Historyczno-Etymologiczny”, Prof. Kazimierz Rymut z zespołem, recenzja Maria Malec ; Zygmunt Rec, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001, tom II L-Ż – tu podaję dokładnie strony opracowania: Nazwisko Tusk – strona 630, nazwisko Trump – strona 621 – przekierowane do nazwiska Trompa – strona 620.
–
Wpis opracował: Tadeusz ‘Max’ Wysocki admin strony Narodowa.pl – 12 styczeń 2025 roku:
–
– tekst w wersji przybliżonej, umieszczony wcześniej w bardzo cennym społecznym wątku badania Znaczenia i Pochodzenia Nazwisk Polskich: